Zinību nedēļā, no 3. līdz 7. septembrim
ikviens apmeklētājs omulīgajā muzeja pagalmiņā varēs nobaudīt mūsu aptiekas dārzā izaugušo ārstniecības augu tēju un caur savām brīnišķīgajām domām noskaņoties vienam varen' veiksmīgam jaunajam mācību gadam!
Ar sirsnību Farmācijas muzejā gaidīti visu vecumu bērni, viņu vecāki, vecvecāki, radi, draugi, klasesbiedri, skolotāji... visi...
NODARBĪBA 17.08.2024. 13:30
Paužot solidaritāti Ukrainas tautai, aicinām iesaistīties un kopā izgatavot sarglelles, lai tās nodotu biedrībai "Tavi draugi",
kas rūpēsies, lai tās nonāk Ukrainā pēc vajadzības vai arī tiek iepītas
maskēšanās tīklos karavīriem frontē – kā pārsteigums un mazi
sargenģelīši.
"Motankas" – tās ir tradicionālās ukraiņu lellītes, kas
jau gadu simtiem mūsu kaimiņu tautai simboliski dod spēku un nes
veiksmi, tām ir dziļi patriotiska nozīme. Šīs linu audumu lellītes ir
siltuma, labestības un aizsardzības iemiesojums.
"Motanku" darināšanas darbnīcu vadīs meistarīte Tetiana Starokon no Ukrainas. Pasākumu atbalsta biedrība "Tavi draugi''. Sarglelles darināsim kā senākos laikos – no drānu atgriezumiem. Visi darba materiāli būs pieejami uz vietas.
Ļoti ceram uz atsaucību, lai mēs būtu tik dažādi, atšķirīgi gan prasmēs, gan darbos, gan domās!
Lūdzam apstiprināt savu dalību "Motanku" darināšanas darbnīcā līdz 12.08. e-pastā farmacijasmuzejs@mvm.gov.lv vai zvanot pa tālr. 67213008; 20270515, norādot cilvēku skaitu, kas to apmeklēs.
Vasarā mūsu muzeja apmeklētāji nedomā par došanos uz skolu, mājasdarbiem un agro celšanos. Tomēr muzeja programmas bērniem un pieaugušajiem pieejamas visu gadu. Arī ziedošais ārstniecības augu pagalmiņš piemērots skaistai dienai, tāpēc bijām radoši un padarbojāmies Pasaules emocijzīmju (emoji) dienā, sarīkojot aktivitātes bērniem ar vecākiem un vecvecākiem.
Prieks, bailes, dusmas, skumjas... viegli apjukt, ja ir tik daudz emociju! Iemācoties saprast, izpaust un nepieciešamības gadījumā savaldīt savas emocijas, atklāsi, ka tās ir tavi draugi, ar kuriem vienkārši jāiepazīstas.
Mums izdevās jautri, noderīgi un izzinoši!
Kaut ko līdzīgu piedāvājam atkārtot tieši jums, piesakoties T: +371 67213008
vai e-pastā: farmacijasmuzejs@mvm.gov.lv
Rūpes ne tikai par cilvēku, bet arī augiem, kas ir mijiedarbībā ar visu dzīvo, ar Farmācijas muzeja dārziņu un tautas medicīnu.
Ārstnecības augu pasaule ir tik dažāda. Visbiežāk tos iepazīstam dabā, pļavās, mežos, kultūrainavās. Mēs to piedāvājam šeit – mūsu muzejā, pašā Vecrīgas sirdī… vienuviet ir apskatāmi vairāk kā 100 ārstniecības augi
Papildus informācija www.farmacijasmuzejs.lv un https://www.facebook.com/FARMMUZ
Tālrunis 67213008
Farmācijas muzeja Muzeju nakts programma:
(19:00-00:00)
Stāvi un kusties!
Aktivitātes sadarbībā ar LU P. Stradiņa
Medicīnas koledžas studentiem
Uzzini un atceries!Satiec un izpēti bērzu!
Iepazīsies ar jauno izstādi
Izmēģini un izbaudi!
Noskaidrosi, kas bija "Jaunās pasaules" zelts
Izgaršo un uzmini!Sameklē un papēti!
Izgaršo pavasari!
Pirts gudrības ar pirtniekiem Vilni Lejnieku
un Ivitu Pičukani
Iztausti un sajūti!
Darbošanās sadarbībā ar LU P. Stradiņa
Medicīnas koledžas studentiem
Piedalies un radi!
Radīsi sajūtu stāstu
No 18. maija Farmācijas muzejā skatāma izstāde "No bērza sēklas līdz betulīnam"
No sestdienas, 18. maija, Farmācijas muzejā Rīgā (Riharda Vāgnera iela 13) skatāma izstāde "No bērza sēklas līdz betulīnam". Tā ir godinājums vienam no Latvijas izplatītākajiem kokiem – bērzam. Kopš senlaikiem baltu tautas to izmantojušas tradicionālajā medicīnā, apdziedājušas tautasdziesmās un no koksnes radījušas skaistas un praktiskas lietas. Izstāde uzskatāmi parāda, kā tas turpinās mūsdienās, galveno uzmanību pievēršot "21. gadsimta panacejai" – betulīnam, kas ir bērza tāsī atrodama, dabas sintezēta viela ar lielu potenciālu jaunu, plaša spektra zāļu rūpnieciskai ražošanai. Savukārt pats betulīna ieguves process ir izcils mūsdienīgas bioķīmijas paraugs, kas uzskatāmi parāda bezatlikumu ražošanas tehnoloģijas kokapstrādē.
Izstāde sagatavota, Farmācijas muzejam sadarbojoties ar uzņēmumu "Latvijas Finieris", Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūtu, ārsta Artūra Tereško vadīto" ZS Doktus", Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultāti, AS "Latvijas valsts meži", biedrību "Zaļās mājās" un SIA "Ai Production". Dizaina koncepcijas autors ir mākslinieks un scenogrāfs Māris Ruskulis.
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Dr.sc.ing. Aigars Pāže:
"Koksne ir Latvijas dabas lielākā bagātība jeb ilgtspējīgā "zaļā nafta', no kā var iegūt dažādas izejvielas tālākai plaša spektra vērtīgu ķīmisko savienojumu sintēzei. Bērzam ir unikāla uzbūve. Pateicoties mērķtiecīgai zinātnieku sadarbībai ar bērza pārstrādes industrijas pārstāvjiem, katru koka daļu iespējams pārvērst dažādos augstas pievienotas vērtības produktos, kas var kalpot cilvēkiem dažādās ikdienas dzīves sfērās, sākot no mēbelēm, higiēnas precēm un celtniecības materiāliem, līdz pat uztura bagātinātājiem, pārtikai, kosmētikai un, protams, farmācijai. Šī izstāde ir veids, kā parādīt plašākai sabiedrībai to lielo zināšanu un pieredzes apjomu, kas Latvijā veidojies, pētot un pārstrādājot mūsu ainavai tik raksturīgo bērzu."
Izstāde vienlīdz būs saistoša dažāda vecuma un interešu grupām, sākot ar bērniem un jauniešiem, beidzot ar profesionāļiem un ekspertiem, jo vienuviet sniedz plašu saturu un vizuālo materiālu par bērza izmantošanu. Izstādes digitālais paplašinājums ir papildu informācija, kas lasāma un skatāma, izmantojot kvadrātkodus.
Farmācijas muzeja vadītāja Inta Vegnere:
"Izstādes uzdevums ir uzrunāt sabiedrību, īpaši skolniekus, lai iepazīstinātu viņus ar mūsdienīgiem, ilgtspējīgiem bērza audzēšanas un pārstrādes procesiem, jo īpaši betulīna ieguvi no bērza tāss. Dabas resursu apsaimniekošana dod lielu ieguldījumu Latvijas ekonomikā, taču vienlaikus prasa eksaktajās zinātnēs izglītotus speciālistus – sākot no dabas zinātniekiem un ķīmiķiem, ekonomistiem un menedžeriem un beidzot ar labiem tehnologiem, mehatroniķiem un elektroniķiem."
Bērzam unikāli raksturīgais mizas (tāss) baltums ir tajā esošā organiskā savienojuma betulīna nopelns. Pateicoties tā unikālajām pretiekaisuma, pretvīrusu un antibakteriālajām īpašībām, betulīnam ir milzīgs potenciāls farmācijā, kosmētikas industrijā un pārtikas rūpniecībā. Izstādē nozīmīga daļa veltīta Latvijā zināmā ārsta, fitoterapeita Artūra Tereško pētījumiem betulīna izmantošanā dažādos uztura bagātinātājos:
"Lasot zinātnisko darbu krātuvē ārstniecības augu pētījumus, manu uzmanību piesaistīja ļoti apjomīgs pētījumu daudzums par bērza tāss ārstnieciskām īpašībām, kur analizētas betulīna pretiekaisuma, antioksidantīvās, aknu darbību stiprinošās, pretvīrusu un pretaudzēju īpašības. Visos pētījumos šīs īpašības apstiprinātas, turklāt, netika atzīmētas jebkāda veida darbība, kas varētu slikti ietekmēt cilvēka vai dzīvnieka veselību un pēcnācēju veselību. Tieši tāpēc savulaik pievērsos betulīnam un 10 gadu ilgā betulīna preparātu pielietošanas laikā savā ārsta praksē, esmu pārliecinājies par tā izcilajām īpašībām organisma atveseļošanā. Šeit neder izteiciens – kas der visam, neder nekam. Tāpat kā gaiss un ūdens, arī betulīns der visam."
AS "Latvijas Finieris" valdes loceklis Māris Būmanis:
"Pateicoties Farmācijas muzeja iniciatīvai, kopā ar sadarbības partneriem izdevies radīt izstādi, kas vēsta par vienu no Latvijā biežāk sastopamiem kokiem – bērza – izmantošanu, kā arī mūsu sasniegumiem un iespējām "zaļajā" ķīmijā, saudzīgā dabas resursu izmantošanā balstītiem ražošanas procesiem bērza pārstrādē, iespējami augstas pievienotas vērtības produktu radīšanu no katras koka daļas kā arī mērķtiecīgu pētniecību. Šī izstāde ir stāsts ne tikai par nozīmīgu dabas resursu, bet par Latvijas iespējām un potenciālu tautsaimniecības izaugsmē, izglītībā un pētniecībā."
Izstāde "No bērza sēklas līdz betulīnam" Farmācijas muzejā būs apskatāma līdz pat 2025. gada 19. aprīlim. Apmeklētāju grupām tiek piedāvāta arī ekspozīcijas apskate muzeja speciālista vadībā.
Papildu informācija par izstādi:
Farmācijas muzeja vadītāja Inta Vegnere
Tālrunis: 26648274
E-pasts: inta.vegnere@mvm.gov.lv
AICINĀTI FARMĀCIJAS MUZEJA RĪKOTAJĀ AKTIVITĀTĒ!
Rīt, 30. aprīlī, rosīsimies Farmācijas muzeja dārziņā un stādīsim ar Jāņa Ulmja (''Lādes Avotiņi'') gādību sarūpētos ārstniecības augus un garšaugus.
Ceram uz sabiedrības iesaisti un atbalstu, lai visi kopā papildinātu mūsu augu sortimentu un veidotu interesantu, dinamisku dārza kompozīciju.
Aktivitāte paredzēta laika posmā no plkst. 12:00 līdz 15:00
Jūsu ''Farmācijas muzejs''
Mīļās SIEVIETES, sveicam svētkos!
ielaidiet saulīti sirdī un
TULPES lai šodien ir jūsu
skaistuma apliecinājums!
PSMVM krājums: MVM 49950
Ierakumu sveču darbnīca
Šo piektdien, 2.02. Farmācijas muzejā, Vāgnera ielā 13 notiks publisks pasākums, veltīts Sveču dienai
Sveču dienu vēlamies iezīmēt ar labiem darbiem, prieku un siltumu, ko nodot ukraiņu karavīriem cīņā par uzvaru. Gaidīsim kolēģus un brīvprātīgos, muzeja apmeklētājus, pilsētas viesus un nejaušus garāmgājējus mūsu pagalmiņā, lai kopā gatavotu blindāžas jeb ierakumu sveces. No sirds priecāsimies par skolām, kas varēs apmeklēt pasākumu grupās vai ar skolēniem, par tuvumā esošiem darba kolektīviem, kas uz brītiņu spēs izrauties no birojiem un iesaistīties labdarībā.
Šādas akcijas ar vairāku organizāciju atbalstu un aktīvu brīvprātīgo iesaisti tiek organizētas kopš Krievijas 2022. gada iebrukuma Ukrainā. Pateicoties biedrībai ''Tavi draugi'' un Renātes un Alda atsaucībai, šoreiz tas notiks pie mums – Farmācijas muzejā! Esam sarūpējuši visus nepieciešamos materiālus, lai kopīgi paveiktu labas un noderīgas lietas – sveces ukrainas karavīriem. Izgatavotās sveces nodosim mūsu sadarbības partneriem talākai nogadāšanai uz Ukrainu.
Līdztekus ''sveču darbnīcai'', varēsiet aplūkot Farmācijas muzeja fantastisko pagalmiņu, kur pie sienas piestiprinātas septiņas Teņa Graša (1925–2001) vitrāžas, kas savulaik kalpojušas kā aptiekas interjera rotājums. Zīmīgi, ka senajās aptiekās nozīmīgākā telpa bija laboratorija, kurā bez zālēm izgatavoja arī citas preces: ziepes, sveces, tinti, konditorejas izstrādājumus un pat šaujampulveri.
''Sveču darbnīca''būs atvērta noplkst. 11:00 līdz 16:00
Ieeja pasākumā – BEZMAKSAS! Ieeja tiks nodrošināta caur muzeja vārtiem
Foto: Gunta Matisone (lsm.lv) un Farmācijas muzeja arhīvs
Medikamentu pētniecība uz laboratorijas grauzēju pleciem
Dr. Viestura Eglīša priekšlasījums
15.12.2023.
Priekšlasījumā Viesturs Eglītis skaidros sarežģīto ceļu, kā tiek attīstīti jauni medikamenti: no pirmsklīniskajiem pētījumiem ar dzīvniekiem līdz brīdim, kad zāļu terapija kļūst pieejama pacientiem. Lektors atklās, kā šajā ceļā saduras zinātnieku neatlaidīgie centieni uzlabot dzīves kvalitāti ar farmācijas kompāniju ambīcijām nopelnīt, un vairos izpratni par to, kā laboratorijas risinājumi transformējas reālos produktos un integrējas veselības aprūpes ainavā.
Viesturs Eglītis ir ieguvis doktora grādu bioķīmijā un molekulārajā bioloģijā Londonas Universitātes koledžā. Pašreiz Viesturs kā zinātniskais konsultants sniedz padomus farmācijas uzņēmumiem par globālajām komunikācijas stratēģijām dažādās medikamentozo terapiju jomās.
Pasākums notiks 15. decembrī plkst. 18.00 Medicīnas vēstures muzeja Konferenču zālē 1. stāvā. Dalība pasākumā ar ieejas biļeti muzejā: skolēniem – 0,70 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR, pieaugušajiem – 2,50 EUR.
Attēlā: Karikatūra "Die Vivisektion des Menschen" ar anotāciju vācu valodā. Vilhelms Antons Velners [Wilhelm Anton Wellner] Berlīne. 1890. Publicēta satīriskā vācu žurnālā "Lustige Blätter" 1899. gada Nr.1. Anotācijas tulkojums: Cilvēka vivisekcija. Profesors Trusītis: "Neesiet pārlieku sentimentāls! Brīvās izpētes princips nozīmē, ka es varu veikt šī cilvēka vivisekciju visas dzīvnieku pasaules labā!". PSMVM krājums
KONKURSS
RTU Inženierzinātņu vidusskola un Farmācijas muzejs paziņo, ka skolēnu konkursa "Ķīmija un farmācija – no vēstures līdz modernitātei" I kārta ir noslēgusies.
Vērtēšanai tika iesūtītas 38 prezentācijas no 25 Latvijas skolām. Konkursa žūrijas komisija pateicas par lielo aktivitāti un interesantajām prezentācijām gan skolotājiem, gan komandu dalībniekiem.
II kārtā iekļuvušas 10 komandas. Visas komandas-finālistes ir saņēmušas uzaicinājuma e-pastus.
II kārta norisināsies 14. oktobrī RTU Inženierzinātņu vidusskolastelpās, Kronvalda bulvārī 1 un turpināsies Farmācijas muzejā, Riharda Vāgnera ielā 13
Erudīcijas konkursā par farmācijas vēsturi un tās attīstību Latvijā aicina piedalīties RTU Inženierzinātņu vidusskola kopā ar FARMĀCIJAS MUZEJS, The Association of Latvian Chemical and Pharmaceutical Industry un RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte.
Balvu fondu nodrošina LAĶIFA un RTU.
"Latvijas aptieka" aicina visus farmaceitus, farmaceitu asistentus, palīgus, kā arī farmācijas nozarē strādājošos iesaistīties Farmaceitu dienas svinībās, kuras visai nozarei jau rīkojam trešo gadu pēc kārtas.
Lieliska kompānija (no pagājušo gada pieredzes, šis ir pasākums, kurā nejūt konkurenci, un visi farmaceiti apvienojas vienuviet), spridzinoša atmosfēra, pozitīva gaisotne, nedaudz azarta, apsveikumi, vērtīgs balvu fonds, muzikāli pārsteigumi, nebijušas sajūtas.
Stunda kolēģu, draugu, paziņu, arī ģimenes lokā, neizkāpjot no sev ērtas vides.
Aicinām pievienoties 25. septembrī plkst. 14.00 Vispasaules Farmaceitu dienai veltītam pasākumam on-line.
Viss, kas būs nepieciešams ir:
dators (pasākuma norises vērošanai) + telefons (balsošanai) ( abi ar interneta pieslēgumu, vai arī divi viedtālruņi – viens kā ekrāns, otrs - balsošanai)
Ieteikums! Labākais veids, kā pavadīt šo stundu – apvienoties ar kolēģiem, draugiem, līdzīgi domājošiem vienā komandā, pie viena datora, vēl labāk - kolektīva ievaros veidot vairākas komandas (katrai komandai savs balsošanas telefons, bet ekrāns var būt viens).
Te būs links uz pieteikšanos.
https://mdplaytime.com/products/farmaceitu-dienas-23-ballite/
Aicinām 8.- 9. klases skolēnus piedalīties unikālā erudīcijas konkursā "Ķīmija un farmācija – no vēstures līdz modernitātei"
Pieteikšanās līdz 25.09.2023.
Konkurss norisinās divās kārtās. Vairāk informāciju par pieteikšanos un dalības noteikumiem lasiet šeit https://izv.lv/2023/09/konkurss-8-9-klases-skoleniem-kimija-un-farmacija-no-vestures-lidz-modernitatei/
Konkurss tiek organizēts un atbalstīts sadarbojoties RTU Inženierzinātņu vidusskola / Farmācijas muzejs / RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte / Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija
dzejas pusnakts muzejā
Sestdien, 2. septembrī plkst. 19:00 aicinām reivotājus, dzejas mīļus, raganas, kristālu meitenes, biologus, tusētājus, mediķus, estētus, neparastā mīļotājus un vienkārši interesentus uz dzejas pusnakti Farmācijas muzeja iekšpagalmā, Riharda Vāgnera ielā 13
Dreskods (tāpat kā dzeja) noskaņās – medicīna, ārstniecības augi, slimības, tabletes, burvestības…
Dzeju lasīs: Dabiskā Ķimene, Sedum acre, Pļava Pļava, Mandragors, Kormak , Aklais Ņurda, Keppra jeb plašāk sabiedrībā pazīstami kā Agnese Radziņa, Alise Bogdanova (@naktsvijoles), Paula Lūcija Lejiņa @puucija, Kaspars Zalāns (@great.inquisition), Kormak, Arno Titovs (@aaarrnooo), Evelīna Andžāne (@e_tece)
Pie dj pults – duo «zālītes»
Pasākums: Publisks
Pasākumu rīko: Dzejas pusnakts un Farmācijas muzejs
Vairāk informācijas:
https://www.facebook.com/dzejaspusnakti un https://www.facebook.com/FARMMUZ
BŪSIM ATBILDĪGI PRET SEVI UN PASĀKUMA RĪKOTĀJIEM!!!
Rīgas dzimšanas diena. Vecrīgas muzeji
Farmācijas muzejs Rīgas dzimšanas dienas svētku programmas ietvaros 19.08. no 11.00 līdz 17.00 muzeja pagalmā piedāvā dažādas aktivitātes:
"Ārstniecības augu dārziņā" būs iespēja apskatīt, iepazīt, nogaršot un uzklausīt ieteikumus augu izmantošanā
12.00–13.00
14.00–15.00
16.00–17.00 būs iespēja darboties radošajā darbnīcā "Augu nospiedumi"
Muzejs atvērts no 10.00 līdz 18.00
Adrese: Riharda Vāgnera ielā 13
Ieeja muzejā ar ieejas biļetēm. Izglītojošās aktivitātes pieejamas bez maksas.
Farmācijas muzejā apskatāma jauna izstāde "Ūdens vērtība".
Izstāde skatāma no 28.07.2023. līdz 30.04.2024
Ūdens sastāda 60% no pieauguša cilvēka masas, ūdens sedz 71% no Zemes virsmas, un pat Visumā ūdens ir relatīvi bieži atrodams. Ūdens ir cilvēku ikdienas būtiska sastāvdaļa, tāpēc ūdens lietošanas paradumiem jāpievērš īpaša vērība. Uzturs, veselība, higiēna, ūdens piesārņojums, dzeramā ūdens trūkums, katastrofas – ūdens ir daļa no civilizācijas, ar visām no tā izrietošajām priekšrocībām un trūkumiem.
Farmācijas muzejs šogad savā izstādē īpašu uzmanību pievērš ūdenim, tā nozīmei, izmantojumam, ietekmei uz cilvēka ķermeni un mūsdienu problemātiskos aspektus.
Apmeklētāji aicināti, apmeklējot izstādi, arī nobaudīt Valmieras minerālūdeni uz vietas.
Muzeju nakts Farmācijas muzejā
Jau šo sestdien būs gada lielākais notikums: Muzeju nakts! Kā katru gadu, arī Farmācijas muzejs ir sagatavojis īpašu programmu ar tēmu "Labu jūtu radīšana" :
Piestāj, pavingro! (sadarbībā ar LU P. Stradiņa Medicīnas koledžas studentiem) - Pirms nokļūst muzejā cilvēkus izkustinās un izvingrinās LU P. Stradiņa Medicīnas koledžas studenti
Atpūtini prātu, nodarbini rokas! - apmeklētāji varēs darboties praktiski radot savus unikālus zīmējumus uz auduma
Alķīmiķis burās! - Alķīmiķis radīs vēl Farmācijas muzejā neredzētas burvestības un pārbaudīs apmeklētāju zināšanas
Izvingrini pirkstiņus! - Apmeklētāji varēs iemācīties kā locīt tūtiņas drogu uzglabāšanai
Izbaudi smaržu! (ar pirtniekiem Vilni Lejnieku un Ivitu Pičukani) - Kā iegūt vislabākās sajūtas pirtī ierādīs Vilnis Lejnieks un Ivita Pičukane
Atvelc elpu – remdē slāpes! (sadarbībā ar LU P. Stradiņa Medicīnas koledžas studentiem) - Apmeklētāji varēs gūt mirkļa atelpu veldzējoties ar gardu un veselīgu zāļu tēju
Esi radošs, izgudro! - Apmeklētāji varēs izpausties radoši un izgudrot neparastu zāļu nosaukumus
Noķer mirkli! - Apmeklētāji varēs iemūžināt sevi M. Poļa gleznā
16. martā Farmācijas muzejā Vecrīgas modināšanas nedēļas ietvaros jaunie un zinātkārie ir aicināti piedalīties dažādās aktivitātēs:
11:00 un 13:00 būs iespēja Trakā profesora vadībā uzzināt ko jaunu par farmāciju, tās vēsturi un citām interesantām lietam par zālēm, to izgatavošanu un lietošanu.
11:00 - 16:00 būs iespēja praktiski darboties aptiekas laboratorijā un iejusties aptiekas asistenta lomā.
Dalība par ieejas maksu.
Meklē vietu, kur svinēt ģimenes svētkus? Meklē īpašu vietu fotosesijai? Vēlies atzīmēt kādu īpašu dzīves notikumu?
Piedāvājam tos svinēt draugu, radu un kolēģu lokā Farmācijas muzejā, Riharda Vāgnera ielā 13, Vecrīgā.
Jums pieejama konferenču telpa (20-25 cilv.) un iekšpagalms ar ieziemotu aptiekas dārzu.
Papildus piedāvājam īpaši sagatavotas programmas.
Telpas un iekšpagalma nomas cenas ir īpaši draudzīgas.
Izīrējot telpas, Jūs atbalstīsiet muzeju.
Fotogrāfijas un cenrādis www.farmacijasmuzejs.lv
Info. - 26648274
BALTĀ NAKTS "Valod sild sird"
03.09.2022.
Pasākums Farmācijas muzeja pagalmā, Riharda Vāgnera ielā 13, ''Baltās nakts'' ietvaros
19:00 TS KĀPNES dzejas izrāde lībiskajā dialektā ''Valod sild sird '', režisors - Kārlis Knospiņš
(dzejas kompozīcija tapusi ar Heli Lāksonenas somu dienvidrietumu dialektā rakstītajiem dzejoļiem, ko latviešu valodā lībiskajā dialektā atdzejojis Guntars Godiņš)
20:15 Latvijas Antidopinga biroja veidotā īsfilma ''Dopinga skartie'', režisors - Dāvids Ernštreits
21:00 Dzejas lasījumi - ''Brīvais mikrofons''
(ikvienam būs iespēja lasīt savu vai iemīļota autora dzeju)
Izrādes
«Valod sild sird» abstraktie notikumi risinās baltā telpā ārpus
realitātes robežām, uz pieklusinātā fona atainojot krāšņu piedzīvojumu,
kurš aptver četru gadalaiku ciklu. Gluži
kā laika ritējumam un cilvēku sirds siltuma meklējumiem, arī šim
karuselim nav ne noteikta sākuma, ne gala. Iesviežot skatītāju kādā
transcendentālā, bet vienlaikus tepat blakus pastāvošā posmā, tiek
atklāts stāsts par dzimtās valodas, apkārtējās vides un sevis
izzināšanas nozīmību. «Valod sild sird» ir iestudējums kā dzejas kompozīcija.
Pasākuma laikā būs iespēja noskatīties Latvijas Antidopinga biroja (LAB) veidoto īsfilmu ''Dopinga skartie''. Ar šo filmu LAB pievērš uzmanību, ka dopings nav tikai sporta, bet arī sabiedrības veselības problēma, īpaši uzsverot uztura bagātinātāju piesārņojuma risku, kas var radīt neapzinātu antidopinga noteikumu pārkāpumu
Izstāde "Tonizējošo līdzekļu spožums un posts"
Izstāde skatāma no 18.05.2022. līdz 30.04.2023
Izstāde veltīta gan augu valsts, gan ķīmiskajiem tonizējošajiem līdzekļiem un to ietekmei uz veselību, īpašu uzmanību vēršot uz pārmērīgas lietošanas nelabvēlīgajām sekām. Izstādē apskatāmi vēsturiski tonizējošo līdzekļu preparāti no muzeja krājuma, kā arī 21. gadsimtā ražoti uztura bagātinātāji. Botāniskajās ilustrācijās apskatāmi tonizējošas vielas saturoši augi, piemēram, kakao koks.
Atsevišķa izstādes daļa veltīta veselīgai sportošanai bez stimulējošo preparātu izmantošanas. Tajā apskatāms dopinga kontroles inventārs un Latvijas Antidopinga biroja veidotā īsfilma ''Dopinga veikšanas procedūra sportistam''.
Izstāde tapusi sadarbībā ar "BENU Aptieka Latvija" un Latvijas Antidopinga biroju.
Izstāde "Visam savs svars! Svērt vai nesvērt?"
Izstāde skatāma no 18.05.2021. līdz 10.05.2022.
Farmācijas muzejā vēl līdz 2. maijam ir apskatāma izstāde "Visam savs svars. Svērt vai nesvērt?", kurā var aplūkot plašu svaru kolekciju no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja krājuma, sākot ar gadsimtu veciem līdz pat mūsdienās ražotiem.
Farmācijas nozare ir cieši saistīta ar svēršanu, gan zāļu izpētes, gan pagatavošanas darbā. Vēstures dati liecina, ka vispirms tika lietoti sviru svari. Mūsdienās visizplatītākie ir elektroniskie. Mūsdienu medicīna jau mēra nanodaļiņas (skaitļa miljardā daļa). Dažādām medicīnas un pētniecības jomām lieto specializētus svarus ar dažādu precizitāti, kas atkarīga no svaru veida un mērīšanas apjoma. Atkarībā no svēršanas precizitātes svarus iedala grupās: rupjās svēršanas svaros (precizitāte līdz 1 g), precīzās svēršanas svaros (precizitāte no 1 līdz 10 mg) un analītiskajos svaros (precizitāte līdz 0,1 mg). Visiem svariem ir savi atsvari, t. i., atsvaru komplekts.