Ēdamās rozes
Ārstniecības augu dārziņā – 13 jauni augi!
Pateicoties ''Dārzs zem Saules'' brīnišķīgajai sadarbības partnerei Antrai Batrakai Farmācijas muzeja dārziņš, kura ārstniecības augu sortiments nedaudz mainās atkarībā no dabas apstākļiem un pilsētvides ietekmes, papildināts ar 13 jauniem augiem. Starp jaunieguvumiem – ēdamās rozes (Edible roses), lielogu dzērvene (Vaccinium macrocarpon), īsmatainā krupīšlillija (Tricyrtis hirta), ēdamais sausserdis (Lonicera edulis) u.c.
Šobrīd vēlamies izcelt dārzu karalieni – rozi! Tikai nedaudz atgādināsim par rožu ziedlapiņu nozīmi: smaržpulveris (sasmalcinātas pulverī rožu ziedlapiņas kopā ar dažām kaltētām salvijas lapām) – noderēs pret stresu; svaigas rožlapiņas – aromātiskām vannām, sāls skrubju pagatavošanai, ievārījumiem, liķieriem, kokteiļiem, skaistumkopšanai (viens no iedarbīgākajiem dabīgajiem skaistumkopšanas fenomeniem visā pasaulē); kaltētas rožu ziedlapiņas, kombinējot ar lavandu ziediem – telpu aromatizēšanai u.t.t. Ļoti garšīga ir rožu ziedlapiņu un citronmelisas tēja.
Dažām rožu šķirnēm ir augstāka uzturvērtība nekā augļiem un dārzeņiem. Tās ir pilnas ar cilvēka veselībai labvēlīgām vielām – C vitamīnu, antioksidantiem, cukuriem, proteīniem, lipīdiem, tanīniem, pektīnu, aminoskābēm un ēteriskajām eļļām. Ne velti tieši rožu ziedi izsenis bija izpelnījušies vietu dižciltīgo un karalisko ļaužu pagalmos. Patiesībā, visas rozes var izmantot pārtikā, kosmētikā, bet ir rozes, kurām piemīt arī īpašas garšas!
Mazliet par mūsu jaunumu – Edible roses! Vairāk nekā 100 selekcionēto šķirņu tika sašaurinātas līdz nepilnām desmit (atlase sadarbībā ar profesionāliem pavāriem no vidējā un augstākā segmenta restorāniem) – pierādot, ka tikai ļoti īpašās ir gana labas, lai tās sauktu par ''ēdamajām rozēm''.
Mūsu ieteikums jums – receptes ar Farmācijas muzejā iestādītajām rozēm:
Salāti ar vīģēm un fetu
Sastāvdaļas – 4 tējkarotes olīveļļa,2 tējkarotes citronu sula, 2 tējkarotes medus, 1 sasmalcināts ķiploks, 150-200 g jauktu salātu, 2 tējkarotes Čia sēklu, 2 tējkarotes rupji sakapātu valriekstu, 1 tējkarotes grauzdētu ciedru riekstu vai 1 tējkarote ķirbju sēklu, 1 plānās ripiņās sagriezts sarkanais sīpols, 6 uz pusēm sadalītas žāvētas vīģes, 100 g svaiga kazas vai aitas siera, ziedlapiņas no 1 rozes.
Bumbieri safrāna un rožu sīrupā
Sastāvdaļas – 6 nomizoti un atstāti veseli bumbieri, 400 ml ūdens, 200 g cukura, miza no 2 citroniem, 4 krustnagliņas, ziedlapiņas no 1 rozes, 6 sakapātas zaļā kardamona sēklas, 1-2 tējkarotes rožu ūdens, 1/2 tējkarotes safrāna, piparmētru lapas.
Vairāk par receptēm mājaslapā https://www.tasteoflove.eu/
Aromātiskā eļļa
Lai pagatavotu rožu eļļu, pusglāzi kaltētu ziedlapiņu ieber burkā un aplej ar ½ l olīveļļas (vai citas – pēc izvēles). Atstāj istabas temperatūrā, lai vismaz divas nedēļas ievelkas, tad izkās, iepildi glītās pudelītēs un uzglabā tumšā vietā. Šo eļļu vari izmantot salātos, zivju un gaļas ēdienos – tā piešķir ļoti interesantu aromātu. Rožu eļļu vari izmantot arī aromlampiņā – telpu aromatizēšanai, kā piedevu vannas ūdenim, kā ķermeņa kopšanas līdzekli, kā masāžas eļļu.
Atgādināsim, ka pastaigu Vecrīgā aicināti apvienot ar muzeja apmeklējumu un izzinošu atpūtu Farmācijas muzeja pagalmā. Jūsu ērtībām pieejams galds un garie soli, zinoši gidi un zāļu tēja.